Roman Dmowski i jego rola na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku – wykład
Roman Dmowski i jego rola na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku – wykład
Przystanek Historia12 października 2019 r., w sobotę, o godz. 15. serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie współorganizowane z Oddziałem Warszawskim IPN w ramach ogólnopolskiej „Akademii Niepodległości”. Naszym gościem będzie prof. Piotr Szlanta, wykładowca Instytutu Historycznego UW , który opowie o roli Romana Dmowskiego, głównego ideologa Narodowej Demokracji, na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku.
W 1918 r., kiedy I wojna światowa dobiegała końca, Polski nie było na mapie Europy. Jednak wobec chaosu na Wschodzie wśród przywódców zwycięskich mocarstw zachodnich sprawa polska zyskała na znaczeniu. W związku z tym, że prezydent USA Thomas Woodrow Wilson zapragnął ukształtować nowy porządek światowy na zasadzie samostanowienia narodów, potrzebny był reprezentant narodu polskiego, który wyraziłby jego polityczne oczekiwania. Roman Dmowski był wówczas najbardziej znanym polskim politykiem na Zachodzie. Od roku 1916, kiedy opuścił słabnącą Rosję, kursował między Londynem, Paryżem i Waszyngtonem, pozyskując dla sprawy polskiej poparcie zachodnich polityków. Nic dziwnego zatem, że w styczniu 1919 r. to właśnie on stanął na czele polskiej delegacji na paryską konferencję pokojową. Wystąpił wówczas w imieniu całego narodu polskiego, przywracając mu miejsce na politycznej mapie Europy. Zgodnie z ideologią narodowej demokracji, której Dmowski był współtwórcą, Polacy mieli uzyskać wiodącą rolę w Europie Środkowo-Wschodniej. Naród polski miał wypełnić polityczną próżnię powstałą po upadku Rosji i Austro-Węgier. 28 czerwca 1919 r. podpisany został traktat wersalski.
Dr hab. Piotr Szlanta – wykładowca w Instytucie Historycznym UW, stypendysta Uniwersytetu w Bielefeld, University of Notre Dame, Freie Universität Berlin i Fundacji Humboldta. Współautor podręczników szkolnych i ponad stu artykułów popularnonaukowych. Redaktor międzynarodowej encyklopedii I wojny światowej. Autor książek: „Wilhelm II. Ostatni z Hohenzollernów”, „Tannenberg 1914”.