menu

Wystawa „Pruszków i okolice na dawnych mapach”

Wystawa „Pruszków i okolice na dawnych mapach”

18 maja 2021
-
Park im. T. Kościuszki w Pruszkowie

Serdecznie zapraszamy na przygotowaną przez Muzeum Dulag 121 wystawę planszową „Pruszków i okolice na dawnych mapach”, która prezentowana będzie od 15 maja do końca czerwca w Parku Kościuszki przy altanie od strony ul. Drzymały. Wystawę honorowym patronatem objęli Starosta Pruszkowski Krzysztof Rymuza oraz Prezydent Miasta Pruszkowa Paweł Makuch.

Dawne mapy okolic Warszawy to jedne z najciekawszych źródeł historycznych, jakimi dysponują historycy badający dzieje Mazowsza. Pięknie rytowane mapy i plany pozwalają śledzić zmiany krajobrazu, umiejscowienie miast, wsi, przysiółków, kolonii i majątków, rozwój sieci komunikacyjnych i zabudowy. Na wystawie „Pruszków i okolice na dawnych mapach” na 20 planszach prezentujemy reprodukcje 26 map (lub ich fragmentów) przedstawiających Pruszków i najbliższe okolice począwszy od pierwszej połowy XVIII w. aż do późnych lat 50. XX w. Wśród nich znalazły się kunsztownie wykonane XVIII-wieczne mapy ozdobione okazałymi godłami i kartuszami, pierwsze precyzyjne mapy topograficzne z XIX w., mapy drogowe, kolejowe i okolicznościowe, cywilne i wojskowe, a także pierwsze plany osady oraz miasta Pruszków. Reprodukcjom towarzyszy komentarz historyczny poświęcony dziejom tworzenia map oraz historii rozwoju wsi i majątków najbliższej okolicy Pruszkowa, a w szczególności tych, które w 1916 r. znalazły się w granicach miasta, a także wskazówki pomagające w lekturze prezentowanych reprodukcji. Serdecznie zapraszamy!

Autorem wystawy jest Maciej Boenisch, adiunkt w Muzeum Dulag 121, projekt graficzny przygotował Łukasz Kubacki, kustosz Muzeum Historii Polskiej.

Skip to content