menu

Licealiści z Piastowa na lekcji muzealnej „Historia obozu Dulag 121”

Licealiści z Piastowa na lekcji muzealnej „Historia obozu Dulag 121”

„Historia obozu Dulag 121” to jedna z wielu lekcji muzealnych będących
w ofercie naszego Muzeum, która cieszy się dużym zainteresowaniem. 21.03.2023 r. odwiedzili nas uczniowie 1 i 3 klasy –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Piastowie.

Celem lekcji było zapoznanie uczniów z historią i organizacją obozu przeznaczonego dla cywilnej ludności powstańczej Warszawy oraz wspomnienie o pozytywnym aspekcie historii, jakim było zaangażowanie mieszkańców Pruszkowa i okolicznych miejscowości w pomoc w obozie. Dulag 121 to jedyny obóz przejściowy, w którym Polacy byli zaangażowani w pomoc więźniom w ramach działań Rady Głównej Opiekuńczej, służb konspiracyjnych AK oraz okolicznej ludności. To oni wyciągnęli pomocną dłoń do więźniów, pomagając jej przetrwać lub wydostać się w obozu.

W trakcie spotkania zwiedziliśmy wystawę, zwracają szczególną uwagę
na zdjęcia i eksponaty. Uczniowie poznali okoliczności znalezienia się prezentowanych przedmiotów w zasobach Muzeum, dzięki czemu mieli okazje poznać fragmenty relacji świadków historii. Młodzież dowiedziała się również o wyjątkowej wartości prezentowanych przedmiotów
w obozowych warunkach. Najcenniejsze rzeczy, to te które umożliwiały posilenie się lub zapewniały komfort psychiczny i fizyczny więźniów.

Uczniów zainteresowała makieta wykonana w skali 1:160, przedstawiająca warsztaty kolejowe, na terenie których znajdował się obóz przejściowy Durchgangslager 121.

Zapraszamy szkoły do skorzystania ze szczegółowych informacji dotyczących lekcji i warsztatów znajdują się w naszej ofercie.
Aktualne pliki do pobrania:

Terminy zajęć: od poniedziałku do piątku – od godziny 9:00.

Koszt zajęć: 50 zł (opłata stała) + 4zł (cena biletu ulgowego) od każdego uczestnika z wyłączeniem nauczycieli i opiekunów.
Zgłoszenia przyjmujemy z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem pod numerem telefonu: 574-479-547, a także drogą e-mailową: edukacja@dulag121.pl.

Skip to content