menu

Siódmoklasiści odwiedzili Muzeum Dulag 121!

Siódmoklasiści odwiedzili Muzeum Dulag 121!

„Historia obozu Dulag 121” to jedna z wielu lekcji muzealnych będących
w ofercie naszego Muzeum, która cieszy się dużym zainteresowaniem. 23.03.2023 r. odwiedzili nas uczniowie 7 klasy –  Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Pruszkowie.

Celem lekcji było zapoznanie uczniów z historią i organizacją obozu Dulag 121. Młodzież dowiedziała się o losach cywilnej ludności powstańczej Warszawy, która została wypędzona do Pruszkowa. W trakcie spotkania zwiedziliśmy wystawę, zwracają szczególną uwagę na zdjęcia i eksponaty. Uczniowie poznali okoliczności znalezienia się prezentowanych przedmiotów w zasobach Muzeum, dzięki czemu mieli okazje poznać fragmenty relacji świadków historii.

Podczas części warsztatowej młodzież dowiedziała się również o wyjątkowej wartości prezentowanych przedmiotów w obozowych warunkach. Najcenniejsze rzeczy, to te które umożliwiały posilenie się lub zapewniały komfort psychiczny i fizyczny więźniów. Dzięki relacji pozostawionej przez Pani Teresy Wizy uczniowie mogli zapoznać się z trudnymi emocjami, które towarzyszyły wysiedleńcom oraz o tym co faktycznie zabierali ze sobą ludzie, którzy opuszczali Warszawę.

Uczniowie zwiedzili także pomnik „Tędy przeszła Warszawa”, który upamiętnia historię ludności cywilnej wypędzonej z Warszawy, na terenie których znajdował się obóz przejściowy Durchgangslager 121. Centralnym miejscem pomnika jest rozłożysta topola czarna – drzewo, które według przekazów „pamięta” czasy obozu przejściowego. Wokół niego wkomponowano pozostałe elementy pomnika: wykonaną z granitu rampę kolejową, która pojawiała się w licznych relacjach byłych więźniów, zachowany, oryginalny tor kolejowy, taki, jakich wiele znajdowało się na terenie obozu, drewniany krzyż oraz 10 kamieni z nazwami warszawskich dzielnic, których mieszkańcy trafili do obozu w czasie exodusu Warszawy.

Zapraszamy szkoły do skorzystania ze szczegółowych informacji dotyczących lekcji i warsztatów znajdują się w naszej ofercie.
Aktualne pliki do pobrania:

Terminy zajęć: od poniedziałku do piątku – od godziny 9:00.

Koszt zajęć: 50 zł (opłata stała) + 4zł (cena biletu ulgowego) od każdego uczestnika z wyłączeniem nauczycieli i opiekunów.
Zgłoszenia przyjmujemy z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem pod numerem telefonu: 574-479-547, a także drogą e-mailową: edukacja@dulag121.pl.

Skip to content