menu

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc 2023

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc 2023

30 września 2023
12:00
Muzeum Dulag 121, ul. 3 Maja 8a w Pruszkowie

30 września 2023 r. zapraszamy do wzięcia udziału w Obchodach Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc organizowanych przez Powiat Pruszkowski, Miasto Pruszków, Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz  Muzeum Dulag 121. Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godzinie 12:00 na terenie dawnego obozu Durchgangslager 121, przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie. 1 października o godz. 18:00 zostanie odprawiona Msza Święta w parafii NPNMP w Żbikowie, a następnie odbędzie się koncert słowo-muzyczny „Kiedy ucichną pociągów dreszcze – pamięci wszystkich wypędzonych oraz tych, którzy nieśli im pomoc” przygotowany przez Fundację ART. Ponadto, 2 października, w parafii Św. Wojciecha na Woli zostanie odprawiona Msza Święta w intencji ludności cywilnej powstańczej Warszawy oraz więźniów obozu Dulag 121 i osób niosących im pomoc. Obchody Dnia Pamięci zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Obóz przejściowy Durchgangslager 121 utworzony 6 sierpnia 1944 r. przez Niemców był dla warszawiaków miejscem gehenny wypędzenia, gdzie w trudnych warunkach, bez zapewnionej pomocy medycznej, dostępu do wody i wyżywienia, czekali oni na dalszą wywózkę w nieznanym kierunku.

Tradycja uroczystości na terenie dawnego obozu Durchgangslager 121 sięga pierwszych lat po wojnie, kiedy to kolejarze pracujący na terenie warsztatów kolejowych upamiętniali tragiczne losy wypędzonych. Muzeum Dulag 121 wspólnie z Powiatem Pruszkowskim i Miastem Pruszków włączyło się w tą tradycję i kontynuuje ją organizując coroczne Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc.

Organizując Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc pragniemy nie tylko oddać hołd Powstańcom, ale przede wszystkim chcemy upamiętnić Ludność Cywilną, która między  sierpniem a październikiem 1944 r. ginęła w masowych egzekucjach i bombardowaniach oraz przeżyła dramat wypędzenia, a także tych, którzy często z narażeniem  życia, nieśli im bezinteresownie pomoc. Dla większości mieszkańców stolicy i okolicznych miejscowości, których w czasie exodusu pozbawiono domów i dobytku, pierwszym etapem tułaczki stał się obóz Dulag 121, skąd byli wywożeni na roboty przymusowe do III Rzeszy, w głąb Generalnego Gubernatorstwa lub do obozów koncentracyjnych.

Program Obchodów Dnia Pamięci 30 września 2023 godz. 12.00 Teren dawnego obozu Dulag 121 (dziś MLP Group), ul. 3 Maja 8A, Pruszków

Obchody rozpoczniemy 30 września o godz. 12.00 od oficjalnych uroczystości pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”.

W programie:

  • Przemówienie okolicznościowe
  • Wystąpienia Świadków Historii – byłych więźniów obozu Dulag 121
  • Apel Pamięci
  • Ceremonia złożenia wieńców i zapalenia zniczy pod Pomnikiem

Uroczystości odbędą się w asyście honorowej Wojska Polskiego.

Po oficjalnej części Obchodów zaprosimy Państwa na poczęstunek, który będzie również okazją do wspólnych rozmów i wymiany doświadczeń.

Podczas wydarzenia prezentowana będzie wystawa „Zbrodnie (nie)osądzone. Rozliczenia z niemieckimi sprawcami zbrodni z okresu II wojny światowej” przygotowana przez Delegaturę IPN w Kielcach.

1 października 2023 godz. 18.00 Parafia NPNMP w Żbikowie (ul. 3 Maja 124, Pruszków)

W niedzielę, 1 października o godz. 18.00 zapraszamy do udziału we Mszy Świętej w intencji więźniów obozu Dulag 121 i niosących im pomoc. Po mszy odbędzie się koncert „Kiedy ucichną pociągów dreszcze…” przygotowany przez Fundację ART. Wystąpią: Andrzej Mastalerz i Maria Reif (teksty), Maria Tsapenko (piano), Dawid Mkrtchyan (skrzypce), Aleksandra Muszyńska (śpiew)

2 października 2023 godz. 18.00 Parafia Św. Wojciecha na Woli (ul. Wolska 76, Warszawa)

W Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy zapraszamy na Mszę Świętą w intencji warszawiaków, którzy musieli żyć w ogarniętym walkami mieście oraz wypędzonych do obozu Dulag 121. Msza zostanie odprawiona w Kościele Św. Wojciecha na Woli, gdzie w czasie Powstania był zorganizowany jeden z punktów zbornych dla ludności cywilnej wypędzanej z Warszawy.

Zapraszamy!

.

Skip to content