Powstanie Warszawskie w powojennej kinematografii PRL – wykład prof. Andrzeja Zawistowskiego
Powstanie Warszawskie w powojennej kinematografii PRL – wykład prof. Andrzeja Zawistowskiego
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie organizowane w ramach 80. Rocznicy Wysiedlenia Powstańczej Warszawy. Naszym gościem będzie prof. Andrzej Zawistowski, który w swoim wykładzie przedstawi obraz Powstania prezentowany w kinematografii PRL i jak wpłynął on na schemat oficjalnej narracji o Powstaniu Warszawskim. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 8 czerwca o godz. 15.00 w siedzibie Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8A.
W jaki sposób w czasach PRL pokazywano w filmie Powstanie Warszawskie? Które wątki fałszowano, które przemilczano, które podkreślano? Dlaczego niektóre batalistyczne sceny powstańcze nakręcono w Czechosłowacji? Odpowiedzi na te pytania pozwala pokazać zmieniający się schemat oficjalnej narracji o Powstaniu Warszawskim. W historii tej nie brak zaskakujących wątków, jak chociażby wizja Powstania stworzona przez sowieckiego reżysera batalistycznych superprodukcji.
Przeprowadzona przez prof. Andrzeja Zawistowskiego analiza produkcji filmowej poświęconej tematowi Powstania Warszawskiego będzie interesującym przyczynkiem do przypomnienia polityki historycznej czasów PRL. Serdecznie zapraszamy na wykład 8 czerwca o godz. 15.00 w siedzibie Muzeum Dulag 121!
dr hab. Andrzej Zawistowski – absolwent Instytutu Historycznego UW (1998), doktor ekonomii (2007) i doktor habilitowany historii (2018). Profesor SGH (2019). Oprócz pracy na macierzystej uczelni, doświadczenie zawodowe zdobywał także poza środowiskiem akademickim – m.in. kierował Biurem Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej (2012-2016) i Działem Historycznym Muzeum Powstania Warszawskiego (2017-2020). Od 2020 r. jest pracownikiem Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego. Autor kilkudziesięciu prac naukowych i kilkuset prac popularnonaukowych i edukacyjnych. Laureat licznych nagród za osiągnięcia w pracy naukowej, m.in. Klio (2019), Historia zebrana (2019), Książka Historyczna Roku (wyróżnienie 2018).