menu

Fotorelacja – „Kiedy kłamstwo było cnotą” – Promocja III wydania wspomnień A.D. Sławińskiej i spotkanie z córką autorki Bożeną Sławińską

Fotorelacja – „Kiedy kłamstwo było cnotą” – Promocja III wydania wspomnień A.D. Sławińskiej i spotkanie z córką autorki Bożeną Sławińską

W sobotę, 12 października w Muzeum Dulag 121 odbyło się spotkanie historyczne w ramach 80.Rocznicy Wysiedlenia Ludności Warszawy.
Była to promocja trzeciego wydania książki Anny Danuty Sławińskiej
„Kiedy kłamstwo było cnotą. Wspomnienia z pracy w obozie przejściowym
w Pruszkowie 2 IX 1944-16 I 1945”.

Gościem muzeum była córka autorki – Bożena Sławińska.
Spotkanie poprowadził Maciej Boenisch, kustosz Muzeum Dulag 121.

„Kiedy kłamstwo było cnotą. Wspomnienia z pracy w obozie przejściowym w Pruszkowie 2 IX 1944-16 I 1945” to najobszerniejsze jak dotąd wydanie osobistych wspomnień z obozu przejściowego Dulag 121. Wydawnictwo to jest również jednym z podstawowych źródeł wiedzy o kulisach działalności polskiego i niemieckiego personelu obozu i warunków panujących w pruszkowskim obozie.

Anna Danuta Sławińska, autorka książki, była sanitariuszką podczas Powstania Warszawskiego w punkcie sanitarnym w Szpitalu Zakaźnym św. Stanisława na Woli, od 12 sierpnia więźniem obozu Dulag 121. Między 2 września 1944 r. a 16 stycznia 1945 r. była sanitariuszką, i tłumaczką przy komisji lekarskiej. Jej praca polegała na opatrywaniu ran i dodawaniu otuchy wygnanym, jako tłumaczka tworzyła tzw. „lewe listy”, które podsuwała niemieckim lekarzom jako oryginały do podpisu czy fałszowała skierowania, które umożliwiały uniknąć wywozu do Generalnego Gubernatorstwa.

Dziękujemy za udział w spotkaniu i zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia.

Skip to content