Fotorelacja z koncertów „Czy to serce pękło…”
Fotorelacja z koncertów „Czy to serce pękło…”
Relacja 4 października 2024We wtorek 1 października 2024 r., Muzeum Dulag 121 zorganizowało dwa wyjątkowe wydarzenia muzyczne „Czy to serce pękło…” w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie, które były częścią programu artystycznego w ramach obchodów „Dnia Pamięci Więźniów obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc”.
Pierwszy koncert, dedykowany był młodzieży szkolnej z Powiat Pruszkowski i Warszawy, drugie adresowane do byłych Więźniów Obozu Dulag 121 i Osób Niosących Im Pomoc oraz mieszkańców Pruszkowa i okolic.Na popołudniowym koncercie dla młodzieży „Czy to serce pękło…”, gościliśmy Świadka Historii – panią Barbara Piotrowska – byłą więźniarkę obozu Dulag 121 i KL Ravensbrückkoncert, która podzieliła się z uczniami swoją trudną i poruszającą historią. Spotkanie z Panią Barbarą było przepełnione emocjami i bardzo aktualnym przesłaniem, aby „nigdy nie pozwalać na krzywdę i reagować na wszelkie zło”.
Na wieczornym słowno-muzyczny koncercie „Czy to serce pękło…”, zaprezentowano wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, najznakomitszego poety pokolenia Kolumbów oraz wspomnienia byłych więźniów obozu Dulag 121 przy wyjątkowych kompozycjach muzyczne Anny Marii Huszczy. Przesłaniem koncertu było upamiętnienie losów Powstańców i ludności cywilnej Warszawy, ich determinacji, siły, pragnienia przeżycia i wiary w zwycięstwo.
W programie wystąpili:
- Marta Zalewska – śpiew
- Maria Reif, Jerzy Radziwiłowicz – poezja i wspomnienia świadków historii
- Kamila Borowiak – wiolonczela
- Maciej Chwała – fortepian
- Maria Reif – scenariusz i reżyseria
- dr Anna Maria Huszcza – muzyka do utworów K.K.Baczyńskiego.
Koncerty zorganizowano przez Fundację ART współfinansowany ze środków Powiatu Pruszkowskiego.
Za reportaż fotograficzny serdecznie dziękujemy Joanne Borowskiej i Jerzemu Mąkowski. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!