Powojenne powroty do Warszawy – Wykład Dariusza Krajewskiego z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią
Powojenne powroty do Warszawy – Wykład Dariusza Krajewskiego z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią
wykładW sobotę, 23 listopada 2024 r gościem Muzeum Dulag 121 będzie Dariusz Krajewski, który przybliży temat powojennych powrotów do Warszawy.
Serdecznie zapraszamy o godzinie 15.00 do Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie.
Powojenne powroty do Warszawy to przede wszystkim dramat życia w mieście zupełnie zniszczonym, pozbawionym prądu, bieżącej wody, komunikacji i pożywienia. To egzystencja bez poczucia elementarnego bezpieczeństwa w budynkach gdzie wciąż znajdowały się miny i niewypały, a ruiny groziły zawaleniem się. Przedwojennych domów już nie ma, część rodziny, bliscy i dalsi znajomi już nie żyją… Mimo wszystko do ukochanego miasta ciągnęli ludzie, dawni mieszkańcy i nowi przybysze, w powojennej rzeczywistości szukający swojego miejsca w świecie. Powojenne powroty do Warszawy to przede wszystkim dramat życia w mieście zupełnie zniszczonym, pozbawionym prądu, bieżącej wody, komunikacji i pożywienia. To egzystencja bez poczucia elementarnego bezpieczeństwa w czasie nadal toczącej się wojny, gdy na miasto nadal trwały naloty, w budynkach znajdowały się miny i niewypały, a ruiny groziły zawaleniem się. Przedwojennych domów już nie ma, część rodziny, bliscy i dalsi znajomi już nie żyją… Mimo wszystko do ukochanego miasta ciągnęli ludzie, dawni mieszkańcy i nowi przybysze, w powojennej rzeczywistości szukający swojego miejsca w świecie. Materiałami uzupełniającymi wykład będą zgromadzone w Archiwum Historii Mówionej DSH, zdjęcia i fragmenty kronik z okresu.
Dariusz Krajewski – absolwent studiów historycznych na Uniwersytecie Warszawskim, starszy specjalista ds. filmowych w Domu Spotkań z Historią. Współtwórca licznych projektów popularyzujących historię Polski ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy (aplikacja mobilna i portal „E-kartka z Warszawy”, aplikacja mobilna „Wasza Warszawa”, kalendarz varsavianistyczny „Zdzierak warszawski”). Interesuje się historią wizualną XX wieku i związkami filmu z polityką. Współorganizował cykl projekcji filmowych i spotkań z twórcami „Drugie spojrzenie – II wojna światowa w filmie montażowym” (2015). Absolwent Szkoły Historycznego Dokumentu Filmowego Instytutu Badań Literackich PAN (2023), wykładowca w kolejnej jej edycji. Autor projektu „Home movies: niechciane archiwa” poświęconego amatorskim nagraniom filmowym kręconym przez Niemców na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej, realizowanego przez DSH przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Fotografia: zbiory Krystyny Rasevi, Archiwum Historii Mówionej, Dom Spotkań z Historią