menu

Dzień Pamięci w 80. rocznicę powstania warszawskiego we Wrocławiu – relacja

Dzień Pamięci w 80. rocznicę powstania warszawskiego we Wrocławiu – relacja

Z okazji przypadającej 80. rocznicy powstania warszawskiego 12 listopada 2024 odbył się Dzień Pamięci w szkole na Sępolnie we Wrocławiu i premiera filmu dokumentalnego „Ucieczka” w reżyserii Rafała Brylla. Dzięki zaproszeniu ze strony Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu Muzeum Dulag 121 mogło uczestniczyć w tych obu ważnych wydarzeniach.

Okolicznościowa uroczystość Dnia Pamięci została zorganizowana w jednej z dwóch sal gimnastycznych Zespółu Szkół nr 9 przy ul. Rafała Krajewskiego na wrocławskim Sępolnie, gdzie pod koniec II wojny światowej znajdował się niemiecki obóz pracy dla kobiet i dzieci deportowanych z powstańczej Warszawy, którzy przeszli przez obóz Dulag 121 do wojennego Wrocławia.

Gośćmi honorowymi byli świadkowie historii – byli polscy robotnicy przymusowi zrzeszeni w Klubie Ludzi Ze Znakiem P oraz należący do Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę: Leokadia Wieczorek i Zygmunt Pacych.

Tego samego dnia w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się również premiera filmu dokumentalnego „Ucieczka” w reżyserii Rafała Brylla opowiadający o Barbarze Gancarczyk z domu Piotrowskiej ps. „Pająk” uczestniczce powstania warszawskiego, sanitariuszce harcerskiego batalionu „Wigry” Warszawskiego Oddziału Armii Krajowej. Film opowiada o tym, co działo się już po powstaniu warszawskim, gdy wraz z tysiącami innych warszawiaków przez niemiecki obóz przejściowy Durchgangslager 121 w Pruszkowie została wysłana do pracy przymusowej na terenie III Rzeszy i trafiła do wojennego Wrocławia.

Po projekcji filmu odbył się panel dyskusyjny, który moderował dr hab. Kamil Dworaczek – dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu. W panelu wzięli udział Jacek Garcarson – syn bohaterki filmu, Kamilla Jasińska – popularyzatorka historii Wrocławia, edukatorka, autorka m.in. licznych publikacji i wystaw, od 2023 roku zawodowo związana z Oddziałem IPN we Wrocławiu i Iwona Drożyner – adiunkt Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie.

Partnerem tegorocznego Dnia Pamięci był Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wiele inspirujących i interesujących rozmów.
Więcej informacji: https://tinyurl.com/2en856kz
Fotografie dzięki uprzejmości Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu

Skip to content