menu

Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II – relacja

Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II – relacja

22 i 23 listopada 2024 roku już po raz 10 odbył się Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Pierwszego dnia zaprezentowano film: „Jak straszny sen…” Jacka Persa z IPN, produkcji oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytut Pamięci Narodowej Warszawa i Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie. Jest to świadectwo Danuty Charkiewicz-Topolskiej z okresu powstania warszawskiego i wygnania, które powstało na podstawie relacji nagranej w Muzeum Dulag 121.Po filmie odbyło się spotkanie z młodzieżą prowadzone przez Weronika Wosińska-Miler z Muzeum Dulag121:

„Pani Charkiewicz w wieku 11 lat była więźniarką obozu w Pruszkowie. Film opowiada o jej życiu w powstańczej stolicy i rozdzieleniu z rodziną. Ojciec został wysłany na roboty do Trzeciej Rzeszy. Pani Danuta żyje i jest cały czas aktywna, nie mogła przyjechać, ale wie, że jest pokaz i jest bardzo tym poruszona, szczególnie dlatego, że odbiorcą tego przekazu była młodzież.To bardzo ważne, że ludzie chcą i opowiadają swoje historie z czasów wojny.

My ciągle zbieramy takie relacje, mamy ponad 600 nagrań świadków. A my chcemy mówić głosem świadków, czyli opowiadać o ich osobistym doświadczeniu z powstania warszawskiego i wygnania. To nie są historie z frontu walk, ale bardzo indywidualne i intymne przekazy, i bardzo przez to przejmujące. To jest ważne w edukacji, bo dzięki temu młodzież może lepiej zrozumieć historię wojny i jej dramatyczny wpływ na ludzkie losy.”

Drugi seans tego dnia to obraz „To się nie kończy” Mateusza Winkiela, we współprodukcji z Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi. Jest to historia dzieci niemieckiego obozu przejściowego, przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Przeszło przezeń około 3 tysięcy polskich dzieci, a wśród nich był Jerzy Jeżewski, gość tegorocznego przeglądu, który w momencie aresztowania i przywiezienia do obozu miał dwa lata i dziewięć miesięcy. 23 listopada (sobota) o godz. 17. odbyły się kolejne projekcje: „Jasło 1944” – scenariusz i reżyseria Jakub Kowalczyk, produkcja Muzeum Regionalne w Jaśle; „Szukałem Ojca 76 lat” – scenariusz i reżyseria Jolanta Roman Stefanowska, produkcja TVP 3 Gdańsk; „Maria Dziekońska” – reżyseria Bogusław Olszonowicz; „Ostatnia wojenna Stolica” – realizacja Jędrzej Lipski, produkcja IN w Katowicach i PVP S.A. oddział w Katowicach.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wiele inspirujących i interesujących rozmów.Więcej informacji: https://tinyurl.com/y4p3hn4x

Skip to content