Ballada Pszczelińska, 8 XII 1944
„Ballada Pszczelińska” – utrzymany w żartobliwym tonie wierszowany opis życia filii Szpitala Wolskiego w Pszczelinie autorstwa dr Hanny Kołodziejskiej-Wertheim po raz pierwszy odczytany 8 XII 1944 roku.
Personel szpitala dokładał starań, aby oprócz zapewnienia opieki medycznej zaspokoić także potrzeby kulturalne załogi i pacjentów: hucznie obchodzono imieniny, zainicjowano działanie chóru oraz kabaretu, publikowano wiersze, a także satyryczny periodyk „Wesoła Pszczółka”. Autorka ballady, urodzona w 1914 roku lekarka internistka, w latach 1940-1943 pracowała jako wolontariuszka w Szpitalu Wolskim, a następnie jako asystentka w Instytucie Radowym. W czasie Powstania Warszawskiego kierowała punktem sanitarnym przy ul. Rakowieckiej na Mokotowie, a w późniejszym pracowała w szpitalu w Pszczelinie. W 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej, organizowała odbudowę Instytutu Radowego, a od 1947 roku pracowała jako asystent, profesor a następnie dyrektor Instytutu Onkologii w Krakowie. W pisanych wspólnie przez Barbarę Wardziankę i Hannę Kołodziejską-Wertheim „Raportach lekarza dyżurnego z filii Szpitala Wolskiego w Pszczelinie (29 X 1944 – 24 III 1945)” pod datą 8 grudnia 1944 roku widnieje wpis:
Cały dzień pod znakiem imienin dr Woźniewskiej. Na obiad pieczeń, ciasto!!! Po południu przychodzi z życzeniami Podkowa Leśna. Wieczorem w mieszkaniu dr Belke i dr Kołodziejskiej. Światło przyćmione, na ścianach dekoracje, występy artystyczne. Została odczytana „Ballada Pszczelińska” układu dr Kołodziejskiej.
„Ballada Pszczelińska” ukazała się drukiem w wydanym w 2000 roku przez Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc tomie „Raporty lekarza dyżurnego z filii Szpitala Wolskiego w Pszczelinie (29 X 1944 – 24 III 1945)”. Kopię wiersza przekazała Muzeum pani Olga Johann.