08 KWI
1922
8 kwietnia 1922 roku „Kurjer Polski” donosił:
W tych dniach została uruchomiona nieczynna od początku wojny wojny fabryka porcelany, fajansu i płytek terakotowych, dawniej Jakób Teichfeld w Pruszkowie. Nowonabywcą jest znany przemysłowiec p. Stanisław Ehrenreich, właściciel cegielni i huty szklanej „Halinowo” i współwłaściciel włocławskich zakładów przemysłowych we Włocławku. Fabryka prowadzoną jest obecnie p. f. Fabryka fajansu i wyrobów ceramicznych „Pruszków” w Pruszkowie i zatrudniać będzie około 1,500 robotników.
1938
8 kwietnia 1938 roku odbyły się w Pruszkowie Dni Kolonialne zorganizowane przez lokalny oddział Ligi Morskiej i Kolonialnej powołany do życia w lipcu 1934 roku. Jego prezesem został Witold Chełmiński. Organizacja propagowała rozbudowę floty oraz ambicje kolonialne
II RP. Organizowała m.in. zbiórki, z których sfinansowano budowę
okrętu podwodnego „Orzeł” i zakup ziemi w brazylijskim stanie
Parana. 17 kwietnia „Głos Pruszkowa” donosił:
W dniu 8 b.m. dzięki staraniom Oddziału miejskiego Ligi Morskiej i Kolonialnej zgromadziło się na placu przed dworcem kolejowym około 1500 osób, przedstawicieli instytucji, szkół i publiczności. O znaczeniu kolonii i konieczności ich otrzymania mówił p. Krysiński z Warszawskiego Wydziału Powiatowego, poczem uchwalono odczytaną rezolucję. Orkiestra fabryki Ołówków – odegrała parę utworów poczem odbył się pochód przez miasto. W niedzielę zorganizował Oddział L.M. i K. przy fabryce ołówków Tow. Akc. St. Majewski, pochód przez miasto do kościoła a następnie akademię. Dla młodzieży wyświetlano odnośne filmy. Kwestarki prowadziły ożywioną kwestę uliczną.