menu

20 MAR

20 MAR

1901

20 marca 1901 roku „Kurjer Poranny” donosił:

  • Tutejszy kantor sprzedaży pism Ungra, utrzymywany na stacji, zniósł odległość 15 wiorstową przedzielającą Pruszków od Warszawy. Oto dzienniki poranne i wieczorne przez kantor ton otrzymujemy prawie o tej samej porze co i Warszawiacy!
  • Ruch handlowy zaczyna się nieco budzić z długiego letargu, dokonano kilku sprzedaży domów; zjawił się i prawdziwy zwiastun wiosny p. Fąjgenbaum, agent od sprzedaży placów, który był na czas chłodu-stagnacji—odleciał do Warszawy.
  • Nowozbudowana w Żbikowie fabrykę pilników p. Hosera szybko jest wykończaną wewnątrz. W ubiegłym tygodniu sprowadzono do niej ogromny kocioł parowy systemu kornwalijskiego, wykonany w Warszawie. ‚ Przewóz tego Kotła ze stacji na miejsce, umyślnym wozem, trwa już 3 dzień. Fabryka ma być w ruch puszczona za 2—3 miesięcy.
  • Stacja Pruszków zrobiła się wielce ruchliwą pod względem ruchu towarowego, albowiem z powodu kombinacji taryfowych, kupcy z Cesarstwa towar dla Warszawy wysyłają pełnemi wagonami do Pruszkowa, ztąd przesyłają go odwrotnie do Warszawy i zyskują jeszcze na tej czynności parę rubli.
  • Szkarlatyna przybiera charakter złośliwie epidemiczny.

1925

Członkowie pruszkowskiego koła LOPP podczas ćwiczeń. Zbiory Krystyny i Zdzisława Zaborskich

20 marca 1925 roku zostało powołane w Pruszkowie lokalne koło Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. LOPP była popularną w II RP organizacją paramilitarną propagującą lotnictwo sportowe i wojskowe. Powstała w 1928 r. z połączenia Ligi Obrony Powietrznej Państwa i Towarzystwa Obrony Przeciwgazowej. Pruszkowskie koło działało prężnie od 1924 r. Wśród jego założycieli znaleźli się m.in.: burmistrz Józef Cichecki, jeden z dyrektorów fabryki ołówków Antoni Klepadło i Jan Szczepkowski. W ramach jego działalności organizowano m.in. coroczny Tydzień Lotniczy, podczas którego przeprowadzano zbiórki na zakup samolotów dla wojska oraz ćwiczenia obrony przeciwlotniczej. 19 kwietnia „Echo Pruszkowskie” donosiło:

Dnia 20 marca L b. odbyło się w Sali „ERGOS” zebranie organizacyjne miejscowego koła Ligi Obrony Powietrznej Państwa. Do licznie zebranej publiczności wygłosił bardzo interesujący odczyt z przezroczami na temat: „Niebezpieczeństwo napadu lotniczego i gazowego” p. Stanisław Tarwid, prelegent wojewódzkiego koła L. O. P. P. w Warszawie. Za bardzo dobrze wypowiedziany odczyt, z którego wszyscy dowiedzieliśmy się jak wielkie naprawdę zagraża nam niebezpieczeństwo na wypadek wojny, publiczność hucznemi oklaskami dziękowała prelegentowi. Następnie dokonano zapisów członków poczem wybrano zarząd koła. Na prezesa powołano: p. Zenona Rutkowskiego. prezesa R. G. O. na członków zarządu: p. p. burmistrza J. Cicheckiego, dyrekt. A. Klepadło, Wład. Wesołowskiego, inż. Hajdukiewicza, W. Skassa i J. Szczepkowskiego. Do komisji rewizyjnej: p. p. dyrektora Jakubowskiego, d-ra K. Bagdacha, j d-ra W. Łuniewskiego.

Skip to content