Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Historia 26 lutego 20141 marca obchodzony będzie po raz trzeci Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Przypominamy, jak brzmiał początek preambuły Ustawy, na mocy której 3 lutego 2011 r., dopiero po około 50. latach od tragicznych wydarzeń, ustanowione zostało to narodowe święto.
1 marca obchodzony będzie po raz trzeci Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Przypominamy, jak brzmiał początek preambuły Ustawy, na mocy której 3 lutego 2011 r., dopiero po około 50. latach od tragicznych wydarzeń, ustanowione zostało to narodowe święto.
W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu…
Pragnąc uczcić pamięć zamordowanych „Żołnierzy Wyklętych” w dniach 1 i 2 marca prezentować będziemy w Muzeum film dokumentalny Kwatera „Ł”, który powstał według scenariusza i w reżyserii Arkadiusza Gołębiowskiego. Jest on zapisem pracy zespołu ekshumacyjnego odkrywającego prawdę o komunistycznych mordach, które miały miejsce w pierwszym dziesięcioleciu PRL. Ekipa młodych naukowców (archeologów, antropologów, lekarzy sądowych) w lecie 2012 r. na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie wydobywała z ziemi szczątki żołnierzy i działaczy podziemia antykomunistycznego w Polsce. Wśród zamordowanych w więzieniu przy ul. Rakowieckiej znajdują się najwięksi Bohaterowie Polski: gen. August Emil Fieldorf „Nil”, rtm. Witold Pilecki, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” i wielu innych. Film ukazuje również rodziny pomordowanych, które dzięki ekipie dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka odzyskują nadzieję na odnalezienie szczątków swoich najbliższych.
Film emitowany będzie w siedzibie Muzeum:
– w sobotę, 1 marca od godziny 12.00 do 17.00 – początek projekcji o każdej pełnej godzinie,
– w niedzielę 2 marca od godziny 11.00 do 16.00 – początek projekcji o każdej pełnej godzinie.
Czas projekcji 45 minut. Wstęp bezpłatny.
Serdecznie zapraszamy!
Polecamy również spotkanie pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowane 1 marca w Centrum Edukacyjnym w Nadarzynie. W programie:
– wystawa o Żołnierzach Wyklętych związanych z gmina Nadarzyn,
– wspomnienia rodzin i kolegów,
– projekcja fragmentów filmu „Inka” o godz. 17.
Miejsce: Nadarzyn, ul. Wiśniowa 26.