Ukazał się pierwszy numer Zeszytów Muzeum Dulag 121
Ukazał się pierwszy numer Zeszytów Muzeum Dulag 121
wydawnictwa 7 lipca 2016Miło nam poinformować, że nakładem Muzeum Dulag 121 ukazał się pierwszy numer Zeszytów Muzeum Dulag 121, poświęcony pomocy udzielanej wypędzonym z Warszawy w trakcie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu. Zeszyt do nabycia w wybranych księgarniach.
Zeszyty Muzeum Dulag 121 poświęcone będą historii wysiedlenia ludności cywilnej Warszawy w okresie 1944-1945. Ich tematyka obejmować będzie zarówno dzieje obozu przejściowego Durchgangslager 121 (Dulag 121) wraz z jego filiami i opowieść o losach ich więźniów, jak i dzieje akcji pomocowej na rzecz wysiedlonych, prowadzonej przez działające legalnie i konspiracyjnie organizacje na terenie Pruszkowa oraz wszędzie tam, gdzie trafiali wypędzeni z Warszawy. Obok prac o wspomnianej tematyce w Zeszytach znajdą się także materiały poświęcone historii lokalnej, przede wszystkim XIX i XX-wiecznej historii Pruszkowa i okolic. Na łamach kolejnych tomów prezentować będziemy opracowania naukowe i popularnonaukowe, prezentujące historyczne, społeczne i kulturowe aspekty wypędzenia ludności cywilnej Warszawy i okolic, materiały archiwalne ze zbiorów Muzeum Dulag 121 oraz niepublikowane wcześniej materiały pochodzące z prywatnych kolekcji oraz państwowych i społecznych archiwów, a także przedruki trudno dostępnych opracowań, które ze względu na bogactwo zawartych w nich informacji bądź syntetyczne ujęcie tematu, uznaliśmy za warte przypomnienia.
Pierwszy, tematyczny numer Zeszytów jest owocem konferencji popularnonaukowej Ocalić wypędzonych. Pomoc mieszkańców Pruszkowa i okolicznych miejscowości więźniom obozu przejściowego Durchgangslager (Dulag) 121. Sierpień 1944 – styczeń 1945, która odbyła się 8-9 października 2014 r. w Pruszkowie w ramach obchodów 70. Rocznicy Powstania Warszawskiego w Powiecie Pruszkowskim i stanowi wybór nadesłanych na nią tekstów. Są wśród nich zarówno historyczne rozprawy poświęcone ogólnym aspektom wysiedlenia mieszkańców Warszawy w 1944 roku, jak i raporty z badań, komunikaty konferencyjne, a także osobiste relacje, dotyczące pomocy udzielanej wysiedlonym z Warszawy na terenie Pruszkowa oraz okolicznych miast i miejscowości – Milanówka, Podkowy Leśnej, Brwinowa, Grodziska Mazowieckiego, Łowicza i Błonia. Zapraszamy do lektury.
Spis Treści pierwszego numeru:
Zeszyt w cenie 18 złotych można kupić w:
Pruszków
– Muzeum Dulag 121, ul. 3 Maja 8a
– Książnica Pruszkowska im. H. Sienkiewicza, Wypożyczalnia Główna, ul. Kraszewskiego 13
– Księgarnia przy ul. Tadeusza Kościuszki 44
Warszawa
– Księgarnia im. Bolesława Prusa, Krakowskie Przedmieście 7
– Księgarnia Uniwersytecka Liber, Krakowskie Przedmieście 24
– Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20
1 numer Zeszytów Muzeum Dulag 121 został sfinansowany ze środków Starostwa Powiatu Pruszkowskiego, PGNiG i Muzeum Dulag 121.