menu

Kartki, bony, bilety towarowe – handel reglamentowany w latach 80.

Kartki, bony, bilety towarowe – handel reglamentowany w latach 80.

16 grudnia 2017
15:00
Muzeum Dulag 121

Serdecznie zapraszamy na wykład dr. Andrzeja Zawistowskiego pt. „Kartki, bony, bilety towarowe – handel reglamentowany w latach 80.” organizowany w ramach cyklu „Karty Historii” z okazji  36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.  Spotkanie odbędzie się 16 grudnia o godzinie 15:00 w siedzibie Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie

16 grudnia o godzinie 15:00 w Muzeum Dulag 121 odbędzie się wykład z cyklu „Karty Historii” poświęcony życiu codziennemu w okresie PRL, a w szczególności funkcjonowaniu kartek i bonów na towary. Gościem spotkania będzie dr Andrzej Zawistowski – historyk, pracownik naukowy SGH w Warszawie i specjalista w najnowszej historii Polski. Zapraszamy serdecznie. Wstęp wolny.

Kartki, bony, bilety towarowe, karty zaopatrzenia czy wkładki zaopatrzeniowe – w XX w. towarzyszyły niemal każdemu pokoleniu Polaków. Jakie towary podlegały reglamentacji? Wszystkie, które były deficytowe. W latach 70. pojawiły się bilety towarowe na cukier, ale prawdziwy wysyp kartek nastąpił w 1981 r. Wówczas, żeby kupić w sklepie mięso, masło, olej, kaszę, mąkę, płatki zbożowe, ryż, cukier, czekoladę, cukierki, alkohol czy papierosy, trzeba było mieć specjalną kartkę. Była ona potrzebna też do zakupu proszku do prania, artykułów dla niemowląt, mydła czy benzyny. Lokalnie reglamentacja obejmowała także takie towary, jak ubrania zimowe, obuwie, dywany, artykuły szkolne czy obrączki ślubne. Przydziały były uzależnione od wykonywanej pracy, miejsca zamieszkania, ale także wieku, a czasem nawet wyznania. O tych i innych kwestiach związanych z kartkami w latach 80. opowie Andrzej Zawistowski, który 16 grudnia będzie gościć w Muzeum Dulag 121 w ramach cyklu „Karty Historii”

Dr Andrzej Zawistowski – historyk, specjalizuje się w najnowszej historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów gospodarczych i społecznych. Od 1998 r. jest pracownikiem naukowym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Był licealnym nauczycielem historii oraz edukatorem w środowiskach polonijnych. Przez ponad dziesięć lat pracował w Instytucie Pamięci Narodowej. W latach 2012–2016 kierował tam Biurem Edukacji Publicznej – największą w Polsce instytucją łączącą działalność naukową, edukacyjną i wydawniczą w zakresie badań nad historią najnowszą. Przewodził również radzie programowej popularnonaukowego miesięcznika historycznego „pamięć.pl”. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i kilkuset popularnonaukowych, a także merytorycznego opracowania wydanej w kilkunastu państwach świata historycznej gry planszowej „Kolejka” (nagroda „Gra planszowa roku” 2012). W 2017 r. ukazała się jego książka „Bilety do sklepu. Handel reglamentowany w PRL”.

Skip to content