Korpusy Polskie w Rosji i Błękitna Armia Hallera
Korpusy Polskie w Rosji i Błękitna Armia Hallera
Przystanek HistoriaSerdecznie zapraszamy na wykład dr. hab. Piotra Szlanty pt.: „Korpusy Polskie w Rosji i Błękitna Armia Hallera” organizowany wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej w ramach Akademii Niepodległości. Przed i po wykładzie będzie możliwość prezentowana wystawa „Ojcowie Niepodległości”. Wykład odbędzie się 27 października 2018 r. o godz. 15. w Muzeum Dulag 121 przy ul 3 Maja 8A w Pruszkowie.
W sobotę, 27 października, w Muzeum Dulag 121 odbędzie się wykład dr. hab. Piotra Szlanty, podczas którego opowie on o tworzeniu się oddziałów Polskich we Francji i w Rosji w trakcie I wojny światowej oraz o walkach, w których uczestniczyły.
Gdy wybuchła I wojna światowa wielu Polaków uznało, że odzyskanie wolnej i zjednoczonej z trzech zaborów ojczyzny będzie możliwe jedynie po pokonaniu Niemiec. W 1914 r., w rosyjskich mundurach, ale pod polskim sztandarem, stanęli ochotnicy zdecydowani walczyć o niepodległość przeciwko wojskom Kajzera. Zaczątkiem tych formacji był nieliczny, skupiający niewiele ponad tysiąc żołnierzy, Legion Puławski – później kolejno Brygada i Dywizja Strzelców Polskich. Żołnierze i ułani gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego zapisali bohaterską kartę kresowej epopei, walcząc zwycięsko przeciwko bolszewikom o Bobrujsk, wyzwalając Mińsk Litewski i Mohylów. Na rubieżach dawnej Rzeczypospolitej stworzyli mały skrawek wolnej Polski. I choć latem 1918 r. musieli ostatecznie złożyć broń przed zajmującą Ziemię Mińską armią niemiecką, to historia podkomendnych gen. Dowbora nie zakończyła się wraz z kapitulacją Bobrujska. W kolejnych latach walczyli na wszystkich frontach odradzającej się Polski – od Wielkopolski po odległe Kresy Wschodnie.
Z inicjatywy Romana Dmowskiego 4 czerwca 1917 r., prezydent Francji Raymond Poincare podpisał dekret o utworzeniu Armii Polskiej we Francji. Akcję werbunkową prowadzono wśród polskiej emigracji we Francji, Stanach Zjednoczonych, Brazylii przyjmując także jeńców polskich z armii austriackiej i niemieckiej. Pod koniec czerwca 1917 r. armia liczyła ponad 9 tys. Żołnierzy. W grudniu do Francji dotarła pierwsza duża grupa ochotników zza oceanu, a już 10 stycznia 1918 r. 1. pułk strzelców rozpoczął formalne istnienie. Wiosną tego roku rozpoczęto formowanie kolejnych pułków. 4 października 1918 r. na czele armii stanął gen. Józef Haller, przybyły do Francji z Rosji. W połowie 1919 r. oddziały Armii Hallera przybyły do Polski, gdzie brały udział w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej.
Podczas spotkania będzie prezentowana wystawa „Ojcowie Niepodległości” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Wystawa prezentuje historię odbudowy państwa Polskiego po 123 latach niewoli, a także przedstawia sylwetki sześciu polityków, którzy zaangażowali się w odzyskanie niepodległości.
Dr hab. Piotr Szlanta – wykładowca w Instytucie Historycznym UW, stypendysta Uniwersytetu w Bielefeld (1997), University of Notre Dame (1999-2000), Freie Universität Berlin (2005) i Fundacji Humboldta (2009). Od 2006 r. członek redakcji miesięcznika „Mówią wieki”. Współautor podręczników szkolnych i ponad stu artykułów popularnonaukowych. Redaktor międzynarodowej encyklopedii pierwszej wojny światowej www.1914-1918-online.net. Autor książek: „Wilhelm II. Ostatni z Hohenzollernów” (Warszawa 2015), „Persja w polityce Niemiec w latach 1906-1914 na tle rywalizacji brytyjsko-rosyjskiej” (Warszawa 2005), „Tannenberg 1914” (Seria Historyczne Bitwy, Warszawa 2005).