menu

17 CZE

17 CZE

1901

17 czerwca 1901 roku „Kurjer Poranny” donosił:

  • Pruszków i miejscowości okoliczne, a zwłaszcza Komorów, Granica, Paszków i inne zalane są przez letników. W ogóle dawno tu nie widziano tak wielkiej ilości osób przybyłych na latowisko.
  • Żyta zaczęły już kwitnąć, okopowizny zapowiadają się średnio.
  • Od wakacji w Pruszkowie będzie otwarta 2 klasowa szkolą gminna w domu własnym, wybudowanym ze składek obowiązkowych mieszkańców gminy Pruszków.
  • W Żbikowie przedsiębiorca p. Głowacki założył fabrykę kwasu do picia.
  • Na rzece Utracie, obok młyna, przedsiębiorca p. Piotrowski, tuż obok kąpieli ciepłych, czyli łaźni, urządził łazienki letnie, licznie teraz odwiedzane.

1923

Cykliści na ulicy 3 Maja, w tle za murem budynek Nowej Szwajcarni. Fotografia ze zbiorów p. Martynowskiej

17 czerwca 1923 roku „Echo Pruszkowskie” informowało o rozpoczęciu budowy domu ludowego Związku Zawodowego Kolejarzy, który mieszkańcy szybko nazwali „Nową Szwajcarnią”. Nazwa nawiązywała do przedwojennego budynku Szwajcarni, która znajdowała się przy wejściu na teren warsztatów przy dzisiejszej ul. Warsztatowej i w której mieściła się sala widowiskowo-teatralna. „Nowa Szwajcarnia” była niskim budynkiem z pruskiego muru, który przylegał do mury otaczającego warsztaty.

W maju na placach kolejowych w Żbikowie przy ul. 3 Maja zostały założone fundamenty pod „Dom Ludowy” dla miejscowych pracowników kolejowych. Dom ten funduje Warszawska Dyrekcja PKP, a mieścić on będzie salę teatralną na przedstawienia, odczyty, zebrania i t.p. Należy mieć nadzieję, że zarząd miejscowego oddziału Zawodowego Związku Kolejarzy intensywnie wykorzysta budynek, a Pruszków uzyska choć jedną odpowiednią salę. Obok Domu Ludowego stanął budynek również kolejowy, w którym znajdą pomieszczenie sklep kooperatywy kolejarzy i piekarnia.

Skip to content