30 WRZ
1923
Ogłoszenia drobne z „Echa Pruszkowskiego” z 30 września 1923 r.:
CARSKIE ruble papierowe (100 lub 500-setki PREDWOJENNE kuplę. Zgłoszenia piśmienne (Ilość i cena) składać w sklepie p. Kuklińskiego dla „Muszki”.
GILZY „Paryżanka” po cenach fabrycznych dla sklepów. Kisielewski i S-ka u p. Kuklińskiego.
TANIA pracownia ubiorów męskich i damskich Aleksandra Gotlibowskiego została przeniesiona z Warszawy do Pruszkowa. Wykonywa wszelkie roboty wchodzące w zakres krawiectwa. Solidnie, szybko i tanio.
Do wynajęcia w każdej chwili w nieruchomości sukc. Szmidta przy ul. Krótkiej w Pruszkowie 2 sale fabryczne i 6 ubikacji mieszkaniowych, odpowiednich na składy lub biura. Budynek jest zniszczony i najmujący musiałby dokonać remontu na koszt własny. Wiadomość: W. Chełmiński, kurator sądowy, ul. Przystankowa, dom Kurowskiej.
NATYCHMIAST z powodu wyjazdu sprzedam jadłodajnię z całkowitym urządzeniem. Wiadomość: p. Kukliński-Żbików.
ZAMIENIĘ 2 pokoje z kuchnią w centrum Pruszkowa na większy lokal za dopłatą. Wiadomość w sklepie p. Kuklińskiego.
1928
30 września 1928 roku Towarzystwo Cyklistów w Pruszkowie z zorganizowało bieg kolarski na dystansie 50 kilometrów. Jak informuje opis do fotografii, która zachowała się w zbiorach Pruszkowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego, zwyciężył kolega Hass (1), drugie miejsca zajął B. Wasiak (2), zaś trzeci na metę dojechał J. Kuligowski (3).
1939
30 września 1939 r. na teren Warsztatów Kolejowych przybyła pierwsza kolumna jeńców – obrońców Warszawy. Tak pisał w swojej monografii wojennego Pruszkowa „W cieniu Warszawy” Henryk Krzyczkowski:
W okresie poprzedzającym kapitulację pośpiesznie porządkowano teren Warsztatów Kolejowych, aby zgromadzić transporty jeńców polskich. Miał to być tzw. Obóz Przejściowy – „Durchgangslager”. Przy bramach ustawiono posterunki wojskowe.. Obrońcy opuszczali zdobytą stolicę czterema trasami. Jedna z nich wiodła przez Włochy, Pruszków do Skierniewic, gdzie czekały pociągi. Długie kolumny, liczące po 20 000 jeńców, przybyły do Pruszkowa w dniu 20 września i 1 października. Na teren Warsztatów Kolejowych wchodzili jeńcy bramami od strony Papierni. W obozie pozwolono im odpocząć, wydawano posiłki i przeprowadzano pierwszą selekcję. Poważnie chorych umieszczano w tymczasowym szpitalu, w blokach przy Warsztatach Kolejowych, zorganizowanym przez PCK. Zwalniano osoby pochodzenia niemieckiego. Ukraińców przewożono pod strażą do specjalnych obozów. Nieliczni kolejarze, zatrudnieni w Warsztatach Kolejowych, przynosili cywilne ubrania. Kto je otrzymał, szybko się przebierał i opuszczał obóz przez małą furtkę niedaleko Papierni.
Henryk Krzyczkowski, „W cieniu Warszawy. Pruszków w latach okupacji hitlerowskiej”, Warszawa 1986, s. 26