Inauguracja Straży Ogniowej (1912)
25 sierpnia 1912 roku odbyła się uroczysta inauguracja Ochotniczej Straży Ogniowej w Pruszkowie i Żbikowie. Jej powołanie było owocem kilkuletnich starań zasłużonych obywateli osady fabrycznej Pruszków, wśród nich m.in. Antoniego i Jadwigi Potulickich, Teodora Bagdacha i Jana Szczepkowskiego. W 1912 i 1913 roku ukazały się dwa interesujące teksty poświęcone uroczystości, które w 25-lecie powstania Straży przedrukował „Głos Pruszkowa” (nr 17-18, 1937). Pierwszy – relacja z jej inauguracji – pochodzi z „Kurjera Warszawskiego” z dnia 25 sierpnia 1912 r. Kolejny opublikowany został w „Roczniku Straży Ogniowej Ochotniczej w Pruszkowie i Żbikowie” w 1913 r.
Inauguracja Straży Ogniowej w Pruszkowie
(„Kurjer Warszawski” 25 VIII 1912 r.)
Inauguracja straży ogniowej ochotniczej pruszkowsko-żbikowskiej odbyła się wczoraj przy sprzyjającej uroczystości pięknej pogodzie.
O godz. 9-ej m. 20 z rana zajechały powozy na plac strażacki, przywożąc delegacje strażackie: z Warszawy, Częstochowy, Skierniewic i Brwinowa, oraz przedstawicieli prasy warszawskiej, w towarzystwie komendanta straży pruszkowsko-żbikowskiej, p. Józefa Troetzera, wiceprezesa p. Szczepkowskiego, oraz członków zarządu, pp. Pianowskiego, Kwiatkowskiego, Benedykcińskiego, Bagdacha, Tańskiego i Piotrowskiego, którzy oczekiwali na spotkanie spodziewanych gości na stacji Pruszków. Po ceremonialnym przywitaniu gości przez strażaków przy dźwiękach orkiestry i wspólnym przedstawieniu się, wyruszono do drewnianego kościoła na nabożeństwo.
W kościele mszę świętą odprawił na intencję strażaków ks. Rostkowski; potem powrócono na plac straży, gdzie p. Szczepkowska przecięła wstęgę, dopełniając ceremonii urzędowego otwarcia straży. Ks. proboszcz przystąpił do ceremonii poświęcenia straży i budynków, następnie zaś przemówił do strażaków, wskazując im cel i obowiązki, jakie na siebie przyjęli. Przemawiali również pp. Szczepkowski (wiceprezes), oraz jeden z delegatów straży brwinowskiej, Piątkowski, który wypowiedział wiersz okolicznościowy, witając zorganizowanych kolegów.
Komendant straży, chcąc zaprezentować dzielnie już wyćwiczoną straż przed gośćmi i obecnymi obywatelami, rozpoczął komendę, w celu odbycia ćwiczeń, które rozpoczęły się pochodem strażaków, następnie zaś przystąpiono do ćwiczeń ratowniczych, do których służyła 3-piętrowa ściana domu, pobudowana z drzewa, z otworami okiennemi i klatką schodową. Ćwiczenia polegały na zakładaniu lekkich drabinek na oknach pięter i szybkiem dostawaniu się po szczeblach na trzecie piętro Następnie schodzono lub spuszczano się po sznurach na pasach na dół. Przedstawiono również ratownictwo dzieci, które kilkakrotnie z trzeciego piętra spuszczano na sznurze. Nadzwyczajną sprawność.i wyćwiczenie nowozorganizowanych strażaków podziwiali starsi koledzy delegaci, nie szczędząc pochwał. Następnie odbyła się próba ratowania z sikawkami, która wypadła również dobrze. Na zakończenie ćwiczeń zademonstrowano próby gaszenia pożaru aparatem „Minimax“.
Po ćwiczeniach strażacy i goście udali się do parku hr. Potulickiego, gdzie przy stołach biesiadnych przemawiali pp.: p. Aleksandrowicz oraz delegaci: z Warszawy p. Karpus, z Częstochowy p. Bolesławski, ze Skierniewic p. Zieliński i z Brwinowa p. Piętowski, oraz redaktor „Strażaka” p. Szyller-Racki i zasłużony weteran strażacki, p. Unieszowski. Podczas obiadu p. Troetzer wzniósł toast na cześć prasy warszawskiej.
Po obiedzie udano się do parku „Anielin”, gdzie odbyła się zabawa na dochód nowo zorganizowanej straży. Na program złożyły się: zabawa dla dzieci, przedstawienie cyrkowe, koncert i tańce „Polka strażak”, którą wykonali amatorzy. Wieczorem odegrano komedię w jednym akcie Łabowskiego „Przez wdzięczność”, która zakończyła uroczystości inauguracyjne straży pruszkowsko-żbikowskiej.
Przed laty 25-ciu
(„Rocznik Straży Ogniowej Ochotniczej w Pruszkowie i Żbikowie”, 1913 r. )
Potrzebę utworzenia straży w Pruszkowie i Żbikowie odczuwało wielu mieszkańców, bo doprawdy trudno sobie wyobrazić bez straży ogniowej urzędowe „wsie” Pruszków i Żbików, mające już w r. 1904 przeszło 9000 mieszkańców miasta, posiadające gęste skupienia domów i cieszących się dobrobytem posesjonariuszów, czego oczywistym dowodem jest wyrastanie 2-ch i 3-ch piętrowych kamienic na polach, niedawno jeszcze kartoflami obsadzanych, trudno sobie wyobrazić te tysiące mieszkańców, nieczułych na mogący im zagrozić żywioł. A jednak fakty dowiodły, że założenie straży napotykało trudności nie tylko, jak zwykle natury zewnętrznej (ze strony władz moskiewskich).
W roku 1904 kilka osób dobrej woli podjęło kroki w celu zorganizowania straży i zwróciło się do obywateli na zebraniu wioskowym o pomoc materialną. Projekt ten napotkał przeciwników i upadł; konserwatyści wioskowi argumentowali: „W Pruszkowie pożarów nie bywa więc i straż nie potrzebna”, jednakże w pewnym gronie osób wciąż noszono się z zamiarem utworzenia straży i oto w październiku z inicjatywy hrabiostwa Jadwigi i Antoniego Potulickich postanowiono podjąć starania o założenie tej instytucji i w pierwszej odezwie, którą podpisali pp. hr. Antoni Potulicki, Teodor Bagdach i Jan Szczepkowski zaproszono 40 tu wybitniejszych przedstawicieli Pruszkowa i Żbikowa na zebranie organizacyjne. Na zebraniu tym, odbytym w dniu 30 października 1910 roku, postanowiono wnieść podanie do władz o zatwierdzenie Towarzystwa Ochotniczej Straży Ogniowej w Pruszkowie i Żbikowie.
Pozwolenie władz na założenie straży dopiero w początkach maja 1911 r. doręczono założycielom, po czym w dn. 18 maja tegoż roku zostało zwołane pierwsze organizacyjne zebranie członków założycieli, którzy z pośród siebie powołali tymczasowy Zarząd, składający się z pp. Józefa Troetzera, Teodora Bagdacha, Miłosza Chełmińskiego, Jana Augustynowicza, Aleksandra Głowackiego, Kazimierza Piotrowskiego i Jana Szczepkowskiego.
Tymczasowy Zarząd zebrał 180 deklaracji na członków czynnych, bądź ofiarodawców; deklaracji na składki jednorazowe i roczne wpłynęło na sumę rb. 1500, prócz tego zebrano w gotowiźnie 242 rb.
Jedną z przykrych stron w pracach tymczasowego Zarządu były trudności w zatwierdzeniu przez władze rosyjskie członków pragnących wstąpić do szeregów — to opóźniło znacznie rozpoczęcie działalności Straży. Formalności zostały jednak załatwione i w dn. 17 marca 1912 r. odbyło się pierwsze Ogólne Zebranie Straży z udziałem 42 członków rzeczywistych i 50 ofiarodawców i ochotników. Zebranie to wyłoniło stały Zarząd, który zaraz przystąpił do urzeczywistnienia projektów ogólnego zebrania.
Zaraz w początku kupno lub wydzierżawienie placu pod szopę ze względu na brak funduszów przed stawiało znaczne trudności, ale prezes straży, hr. Antoni Potulicki przychodzi z pomocą, ofiarując bez interesownie miejsce pod szopę na tabor ogniowy i plac dla ćwiczeń a w Żbikowie — p. Orłowski ofiarowuje w tym samym celu na 5 lat plac w swym podwórzu.
W początkach kwietnia naczelnik straży Józef Troetzer już rozpoczyna ćwiczenia szeregów, Zarząd zamawia tabor i mundury dla strażaków, przystosowując się do kosztorysu w sumie 4000 rb. W początkach maja już sformowano oddziały przystąpiono do budowy szopy.
W celu wyćwiczenia strażaków w akcji ratunkowej buduje się w czerwcu trzypiętrową ścianę specjalną, a dla alarmowania straży w razie pożaru zaprowadza się sygnalizację trąbkową, a prócz tego dla większego bezpieczeństwa, ustanawia się dyżury strażaków w remizie pruszkowskiej. 24 czerwca straż odbiera narzędzia z fabryki i przeprowadza do remizy.
Bolączką straży pozostaje brak koni, których późne dostarczanie utrudnia pośpiech w wyjeździe do ognia, pociechą — sympatia jaką straż pozyskuje u mieszkańców, a wyrazem pomoc — materialna, bo oto urządzone w lipcu i sierpniu zabawy dały 537 rb. dochodu. Zwyczajem w strażach przyjętym następuje w dniu 25 sierpnia uroczyste poświęcenie i otwarcie straży — po nabożeństwie ćwiczenia i przyjęcie gości — przedstawicieli innych straży, którzy z uznaniem wyrażają się o dokonanych postępach strażaków.
Z rocznika tego dowiadujemy się również że straż liczyła wtedy członków rzeczywistych 174, członków ofiarodawców 67, członków dożywotnich 8,członk. ochotników 51.