menu

Uczniowie 3 klasy SP nr 1 w Pruszkowie na lekcji muzealnej „Skrzynia skarbów”!

Uczniowie 3 klasy SP nr 1 w Pruszkowie na lekcji muzealnej „Skrzynia skarbów”!

„Skrzynia skarbów” to jedna z wielu lekcji muzealnych będących w ofercie edukacyjnej Muzeum Dulag 121, która cieszy się dużym zainteresowaniem. 8.03.2023 r. odwiedzili nas uczniowie 3 klasy –  Szkoły Podstawowej nr 1 w Pruszkowie.

Celem lekcji było zapoznanie uczniów z historią życia i organizacji obozu cywilnej ludności powstańczej Warszawy oraz wspomnienie o pozytywnym aspekcie historii, jakim było zaangażowanie mieszkańców Pruszkowa i okolicznych miejscowości w pomoc w obozie. Dulag 121 to jedyny obóz przejściowy, w którym Polacy byli zaangażowani w pomoc więźniom w ramach działań Rady Głównej Opiekuńczej, służb konspiracyjnych AK oraz okolicznej ludności. To oni wyciągnęli pomocną dłoń do więźniów, pomagając jej przetrwać lub wydostać się w obozu.

Podczas lekcji muzealnej dzieci poznawały przedmioty znajdujące się w „Skrzyni skarbów”. Była nią olbrzymia waliza, wypełniona rzeczami codziennego użytku takimi jak: łyżki, kubki, ubrania, poduszki, koce i zabawki oraz pożywienie. Ponadto rozmawialiśmy o historii tych przedmiotów i o ich wyjątkowej wartości w obozowych warunkach.

Uczniów zainteresowała makieta przedstawiająca warsztaty kolejowe, na terenie których znajdował się obóz przejściowy Durchgangslager 121. Wyjaśniono im, że ten teren został wybrany na utworzenie dulagu ze względu na dużą powierzchnię, możliwość komunikacji kolejowej z Warszawą do obozu i z Pruszkowa w dalszą drogę.

Lekcję muzealną „Skrzynia skarbów” zamknęła część warsztatowa, polegająca na narysowaniu na kartach pracy przez dzieci, rzeczy które zabrała ze sobą do obozu pani Teresa Wizy, której wspomnienie zostało przeczytane. Okazuje się, że w czasie wojny najcenniejszymi przedmiotowymi mogły być zupełnie inne rzeczy, niż te o których myślimy na co dzień.

Zapraszamy szkoły do skorzystania ze szczegółowych informacji dotyczących lekcji i warsztatów znajdują się w naszej ofercie.
Aktualne pliki do pobrania:

Terminy zajęć: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki do piątku od godziny 9:00.

Koszt zajęć: 50 zł (opłata stała) + 4zł (cena biletu ulgowego) od każdego uczestnika z wyłączeniem nauczycieli i opiekunów.
Zgłoszenia przyjmujemy z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem pod numerem telefonu: 574-479-547, a także drogą e-mailową: edukacja@dulag121.pl.

Skip to content