„Rodzinne warsztaty Żonkile 2024” – Rodzinne Niedziele z Historią w Muzeum Dulag 121
„Rodzinne warsztaty Żonkile 2024” – Rodzinne Niedziele z Historią w Muzeum Dulag 121
W niedzielę, 28 kwietnia, o godz. 12.00 zapraszamy na na warsztaty w ramach cyklu Rodzinne Niedziele z Historią w Muzeum Dulag 121 poświęcone Akcji „Żonkile 2023”. Z okazji 81. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Dulag 121 włączyło się w coroczną Akcję „Żonkile” organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
W ramach warsztatów odbędzie się premierowy pokaz krótkometrażowego filmu animowanego wyprodukowanego przez Muzeum POLIN, opartego na podstawie opowiadania Zofii Staneckiej „Pamięć drobinek”, przygotowany z myślą o dzieciach w wieku od 7 do 10 lat.
Zrealizowany przez Hi-Story film animowany na podstawie opowiadania Zofii Staneckiej „Pamięć drobinek” przenosi nas w bajkowy świat, w którym żyją dobre duszki, opiekujące się lasem i wszystkimi stworzeniami, które go zamieszkują. Pewnego dnia, jeden z młodych opiekunów roślin i zwierząt, Maślak, ginie w niejasnych okolicznościach. Na poszukiwania wyrusza jego siostra, Borówka, na skrzydłach pomocnej Sowy. Baśniowa historia przybliża dzieciom tematy empatii, sprawiedliwości i straty.
Zapraszamy na międzypokoleniowe warsztaty dla rodzin z dziećmi
w Muzeum Dulag 121.
W programie m.in.
- zapoznanie się z genezą akcji „Żonkile”,
- projekcja animacji „Pamięć drobinek”,
- warsztaty plastyczne inspirowane opowiadaniem Zofii Staneckiej „Pamięć drobinek”.
Do udziału w spotkaniu zapraszamy dzieci z rodzicami i dziadkami od 7 roku życia.
Zapisy mailowo pod adresem: edukacja@dulag121.pl
Zapraszamy!
***
„Żonkile”, to akcja edukacyjno-społeczna upamiętniająca 81. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. W powstaniu w Getcie Warszawskim wzięło udział i zginęło również 3 mieszkańców Pruszkowa: Zachariasz Artsztajn, Szlamek Szuster, Hela Farbman. Ponadto mieszkańcy Pruszkowa pochodzenia żydowskiego zostali wywiezieni do warszawskiego getta 30 stycznia 1941 roku, a stamtąd przetransportowani do obozu zagłady w Treblince, gdzie w liczbie ponad tysiąca trzystu zostali zamordowani.
Zachęcamy do wspólnego upamiętnienia wydarzeń kwietnia 1943 roku i wzięcie udziału w warsztatach organizowanych przy okazji tej rocznicy.