menu

Kaczyńska Teresa – audycja w radiu Bogoria

Kaczyńska Teresa – audycja w radiu Bogoria

Kaczyńska Teresa z d. Hrynewko urodziła się  w styczniu 1944 roku w Parysewie koło Garwolina, gdzie czasowo przebywali jej rodzice. Ojciec Pani Teresy w czasie okupacji został pojmany w ulicznej łapance, osadzony w więzieniu przy ul. Skaryszewskiej, a następnie wysłany na roboty do III Rzeszy. Szczęśliwie zdołał uciec z transportu i połączyć się z rodziną, która zaraz po tym incydencie, postanowiła wyjechać ze stolicy. Pani Teresa oraz jej rodzice nie doświadczyli więc bezpośrednio cierpień związanych z wybuchem Powstania Warszawskiego, jednak historia Powstania jest dla niej istotna z powodu przeżyć jej męża oraz jego najbliższych krewnych.

Jej mąż, Stanisław Kaczyński, mieszkał z rodzicami przy ul. Pokornej. Jego ojciec, który wyszedł z domu 1 sierpnia, aby wziąć udział w Powstaniu – zginął w nieznanych okolicznościach. Reszta rodziny została wypędzona z domu 6 sierpnia. Na podwórku przy ich domu miała miejsce egzekucja mieszkańców. W pewnym momencie ogień został wstrzymany, a rodzina została przepędzona do kościoła świętego Wojciecha na Woli, a następnie do obozu przejściowego w Pruszkowie. Stanisław Kaczyński wraz z najbliższą rodziną został wysłany stamtąd do Mszczonowa, a jego krewna Janina Zdunek – na przymusowe roboty do III Rzeszy.

W audycji Pani Teresa przedstawia wstrząsającą historię rodziny, historię do której jej mąż przez prawie 50 lat nie był w stanie  powracać pamięcią.  „Jestem to winna moim najbliższym” – mówi z przekonaniem.

 

„Dulag 121 – Świadkowie historii” – cykliczna audycja emitowana w grodziskim Radiu Bogoria w latach 2012-2013. Gośćmi Elżbiety Abramczuk oraz Małgorzaty Bojanowskiej, dyrektor Muzeum Dulag 121, byli świadkowie – osoby lub rodziny osób, które przeżyły gehennę pobytu w obozie Dulag 121 bądź pomagały więzionym w jego murach.”

Stanisław Kaczyński. Fot. z pryw. arch.

 

Powiązane hasła

”None

Skip to content